Antivīrusi

Tikai pēc tam, kad vīrusu programmēšanas tehnika kļuva pazīstama plašākam lokam, pieauga tādu vīrusu programmatūru daudzums, kas mērķtiecīgi manipulēja ar inficēto datoru datiem, tos izmainot vai iznīcinot. Līdz ar ļaunprātīgo programmēšanas ideju uzplaukumu radās nepieciešamība veidot šo kaitniecisko programmu apkarošanu ar īpašu antivīrusu programmu palīdzību.

Pastāv vairākas versijas par to, kurš varētu pretendēt uz pirmās antivīrusu programmas izgudrotāja lauriem. Pirmoreiz publiski dokumentētā kāda datorvīrusa izskaušana, iespējams, pieder Berndam Fiksam (Bernd Fix) 1987. gadā. Freds Koens (Fred Cohen) savukārt jau 1984. gadā ar savu darbu tika uzsācis tēmas „Datoru vīrusi” publicēšanu un kopš 1988. gada sāka izmantot stratēģijas vīrusu apkarošanai, kuras vēlāk attīstīja un turpināja citi antivīrusu programmētāji.

Pirms interneta izgudrošanas tipiskais vīrusu izplatīšanās veids bija diskešu lietošana. Antivīrusu programmas izmantoja retais, turklāt neregulāri un vienīgi, pārbaudot aktuālo stāvokli. Tajā laikā antivīrusu programmas pārbaudīja vienīgi eksportējamās programmas un diskešu un datoru cieto disku palaišanas sektorus. Ar interneta attīstību vīrusi sāka inficēt aizvien jaunus datorus, tādējādi izraisot vispārēju, globālu apdraudējumu.

Ar laiku antivīrusu programmu arvien nozīmīgāka sastāvdaļa kļuva dažādu datu tipu izmeklēšana, lai atrastu apslēptus vīrusus. Tam bija vairāki iemesli. Makrosu izmantošana teksta apstrādes programmās kā Microsoft Word papildināja vīrusu infekciju risku. Vīrusu programmas sāka ievietot vīrusus dokumentos makrosu veidā. Tas nozīmēja, ka datoru varēja inficēt, vien aktivizējot dokumentā ieprogrammēto makrosu. Vēlākās elektroniskā pasta programmas, īpaši Microsoft Outlook Express un Outlook, bija uzņēmīgas pret vīrusiem, kas ietverti elektroniskajās vēstulēs. Ja šāds pasta sūtījums tika atvērts, tas inficēja datoru.

Vīrusu uzbrukumi pieauga. Taču, neraugoties uz antivīrusu programmām, jaunie vīrusi varēja ātri izplatīties, pirms antivīrusu programmas spēja reaģēt ar atjauninājumiem, kas cīnītos pret jaunajām ļaunprogrammatūrām. Šodien ikvienam no mums ir jābūt uzmanīgam, gan atverot vēstules no nezināma sūtītāja, gan lietojot vietnēs pieejamās datorprogrammas un saites uz citām mājaslapām.

Avots: https://de.wikipedia.org/wiki/Antivirenprogramm